1 yılda 10 kilo!

spot_img

Yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden pandemi süreci, herkesin hayatında tesirler bırakarak yaşayışımızı şekillendirmeye devam ediyor. Genç, yaşlı demeden her bireyi farklı taraflardan etkileyen süreç, çocukları da es geçmedi.

Değişen ömür üslubu, artmış kalori alımı, azalan fizikî aktivite üzere faktörler münasebetiyle çocukluk çağında obezite oranı tüm dünyada gün geçtikçe artış gösteriyor. Tüm bu faktörlere bir de pandemi periyodu kısıtlamaları eklendi ve sürecin en sessiz şahitleri çocuklar için sancılı bir yeni nizam başlamış oldu. Okullarından, arkadaşlarından ve toplumsal etraflarından uzak kalan çocuklar bu süreçten ruhsal olarak etkilenirken, fizyolojik tesirleri de göz gerisi edilemeyecek kadar büyük oldu. Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Diyetisyenlerinden Burcu Aktürk, pandemi devrinin çocuklarda geri dönüşünün yaklaşık 10 – 12 kg olduğunu belirtti. Dyt. Aktürk; “Son bir yıldır klinikte gördüğümüz danışanların çoğunluğunu çocuklar oluşturmaya başladı. Daima oturmaları, aktiviteden uzak kalmaları metabolizmalarını yavaşlatırken, acıkmadıkları halde can kasvetinden ziyanlı yiyeceklere de eğilimleri arttı. Bu süratli kilo alımları; insülin direnci, kolesterol yükselmesi, karaciğer yağlanması, erken ergenlik üzere süreçleri de beraberinde getirdi.” açıklamalarında bulundu.

Pandemi süreci hala devam ederken Dyt. Burcu Aktürk, bu sürecin daha yeterli yönetilmesi konusunda ailelere birtakım tavsiyelerde bulundu:

Çocuklarınıza kesinlikle sağlıklı menüler oluşturup, 3 ana öğünü hazırlayıp yemek masasında istikrarlı öğünler sunmaya itina gösterin.

Atıştırmalık tercihleriniz sağlıklı besinlerden yana olsun. Mümkün olduğunca atıştırmalıkları meskende hazırlamaya çaba edin.

Sağlıklı yiyecekleri ve atıştırmalıkları basitçe erişilebilir ve ulaşılabilir kılın.

Çocuklar ebeveynlerini rol model aldıkları için sizler de sağlıklı beslenmeye ihtimam göstermelisiniz.

Su tüketimi nitekim çok kıymetli. Sizler de günlük gereksinim doğrultusunda su tüketerek çocuklarınıza örnek olabilir ve onları su içmeye teşvik edebilirsiniz.

İdmanlar de ihmal edilmemeli. Antrenmanı eğlenceli oyunlar formunda planlayıp hareketli hayatı her güne dahil edebilirsiniz.

Kaynak: Bültenler

Son Haberler

Dünya Haberleri

spot_img

Benzer Haberler

ABD’de 2021’in ilk katil eşek arısı görüldü

ABD'de 2020'de Washington'da katil eşek arısı yuvası bulunmuştu. 7 santimetreye kadar uzunluğu ve zehirli bir iğneye sahip olan bu arılar tarım ...

Simülasyon bulmaca oyunu MergeCrafter, Android aygıtlar için çıktı

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Fiveamp LLC'nin yaptığıbulmaca simülasyon oyunu MergeCrafter, Android cihazlar için çıkışını yaptı. iOS ...

Filenin Sultanları dörtlü finale yükseldi

Filenin Sultanları, İtalya’da devam eden Voleybol Milletler Ligi’nde Asya temsilcisi Güney Kore’yi 3-1 mağlup etti. AVRUPA KITASINI TEMSİL EDEN ...

Yaşayan fosil lakaplı balık 100 yıl yaşıyor, hamileliği 5 yıl sürüyor

Fransa’da yapılan yeni bir araştırmada, 420 milyon yıldır var olan yaşayan fosil lakaplı Coelacanth cinsi balığın hakkında yeni bilgiler ...